MAKULARNA DEGENERACIJA

Makularna degeneracija je progresivno kronično propadanje žute pjege i trenutačno jedan od najzastupljenijih uzroka gubitka vida. Iako se od makularne degeneracije ne može u potpunosti oslijepiti, kvaliteta vida je tako loša da pacijenti često ne mogu funkcionirati bez pomoći druge osobe. Za osobe s uznapredovanom makularnom degeneracijom se kaže da gledaju sugovornika u oči, ali mu ne vide lice, nego samo kosu i ramena.
Makularna degeneracija je bolest osoba starije dobi
Smatra se da najmanje 1 od 100 osoba starijih od 65 godina ima teškoće s vidom uzrokovane degeneracijom žute pjege, dok je kod osoba starijih od 80 godina taj broj znatno veći. Makularna degeneracija je bolest središnjeg dijela mrežnice, takozvane makule, koja se u pravilu javlja kod osoba starije životne dobi, a koja rezultira gubitkom vida u središtu vidnog polja. Bolest otežava i onemogućava čitanje i prepoznavanje lica, iako preostali periferni vid omogućava ostale svakodnevne aktivnosti. Faktori rizika, osim dobi, su pozitivna obiteljska anamneza, pušenje te povišen krvni tlak i masnoće.
Suhi i vlažni oblik
Makularna degeneracija ima suhi i vlažni oblik. Iz suhog nastaje vlažni oblik bolesti, koji se može javiti u bilo kojem trenutku. Bez obzira na to o kojem je obliku makularne degeneracije riječ, često nastaje nepopravljivo i nepovratno oštećenje vida. Kod suhe forme, gdje je makula stanjena, vid pada postupno i obično sporo. Kod vlažnog oblika makularne degeneracije pacijenti navode kako im se u kratkom razdoblju vid znatno pogoršao.
Dijagnosticiranje
Rano otkrivanje bolesti iznimno je važno za uspješnost daljnje terapije. Poliklinika Laser RI među prvima se u Rijeci i okolici počela baviti liječenjem ove bolesti, te posjeduje bogato iskustvo u ranom dijagnosticiranju i provođenju terapije. Za dijagnosticiranje bolesti koristimo najmoderniju tehnologiju- optičku koherentnu tomografiju (OCT), kojom se na potpuno bezopasan i bezbolan način snima makula, što daje vrlo jasnu sliku stanja makule i upućuje na to o kojem je obliku bolesti riječ – suhom ili vlažnom.
Liječenje
Prije desetak godina došlo je do revolucije u liječenju vlažne forme makularne degeneracije, dok je suhi oblik nažalost i dalje neizlječiv, no može se usporiti proces slabljenja vida.
Kod liječenja vlažnog oblika makule, tzv anti-VGF ljekovi, koristi se lijekovi koji sprječavaju rast i stvaranje novih krvnih žilica ispod makule, odnosno curenje tekućine i krvi koji uzrokuju loš vid. Postupak je u potpunosti bezbolan. Lijek se daje direktno u oko uz prethodnu lokalnu anesteziju u obliku kapi za oči. Oporavak je trenutan i pacijent odmah ide kući. Terapija uključuje tri injekcije, koje se daju u razmaku od mjesec i pol dana, nakon čega se evaluira uspješnost terapije i po potrebi ponavlja. Uspješnost terapije ovisi o ranom dijagnosticiranju bolesti. S duljinom trajanja bolesti, opada i efekt injekcija, no dobra je vijest da danas na tržištu postoji više lijekova i više mogućnosti za uspješnije liječenje. Nakon terapije pacijent dobiva antibiotske kapi zbog sprječavanja potencijane infekcije oka, koja se događa kod manje od 1 na 1000 pacijenata.
Za liječenje suhog oblika degeneracije makule koriste se vitaminski kokteli, koji se piju u obliku kapsula, a mogu smanjiti napredovanje bolesti za oko 25 posto.
Bolesti oka:

Ostvarite poklon bon od 555 kn na sunčane naočale u Optici "OKO" prilikom pregleda za lasersko skidanje dioptrije!

Poštovani dr. Mrak,Sada, 3 mjeseca nakon operacije mogu Vam samo ponoviti koliko smo zahvalni ne samo na vraćanju vida, nego i na odnosu tijekom cijelog procesa. Imali smo potpuno povjerenje u Vas, a Vi znate koliko nam je zbog struke bitan vid. I sama činjenica da smo se oboje odlučili na skidanje dioptrije baš kod Vas i to izveli u razmaku od tjedan dana, govori sama za sebe. Mi se nakon godina nošenja naočala i leća osjećamo i neobično i normalno. Još nekad ruka krene prema očima da skine leće prije spavanja, a ujutro nema tapkanja do kupaonice i leća. Počeli smo zaboravljati što znači biti ovisan o naočalama/lećama, na što nas svako toliko podsjete stare naočale koje odnekud izvire, jer smo ih imali strateški raspoređene po cijeloj kući da uvijek budu pri ruci. Negativnih iskustava s korigiranim vidom nema, naprotiv, često jedno od nas dvoje kaže kako nam je to jedan od najpametnijih poteza u životu. Radimo na kompjuterima normalno, bez umora očiju i glavobolja, koje su prije bile česte zbog naprezanja. Također je i vid na daljinu za vožnju odličan, a i čitanje malih slova na deklaracijama nije nikakav problem. Nikola se posebno raduje sezoni ronjenja, a ja sezoni šparoga 😉Želimo Vam da usrećite još puno osoba kao što ste nas i svakako nam se javite kad budete u blizini 🙂S poštovanjem, Nađa i Nikola

Nosio sam naočale s + dioptrijom od osnovne škole. Poslijednjih godina sam nosio leće za srednju daljinu kako bih mogao voziti, a za čitanje i rad na kompjuteru imao još dva para naočala. Takav način ispravljanja vida mi je postao opterećenje, te sam se odlučio na operaciju. Dr Mrak mi je kao pacijentu pristupio vrlo profesionalno i s punim povjerenjem sam krenuo u postupak. Nakon operacije se osjećam kao novi čovjek.Hvala Vam na svemu, s poštovanjem, Nađa i Nikola

Od ranog djetinjstva nosila sam naočale, a zadnjih 15-ak g. kontaktne leće s dioptrijom -4,50. S godinama su došli i problemi s vidom na blizinu, pa sam uz leće morala imati jedne naočale za čitanje, a druge za rad na kompjuteru. Vožnju sam izbjegavala. O operaciji smo suprig i ja razmišljali duže vrijeme i osim blizine, uvjet nam je bilo i povjerenje u liječnika. Pregledom koji je rađen prije operacije utvrđene su početne promjene na mrežnici desnog oka, koje su jednostavnim laserskim zahvatom sanirane. Od predloženih zahvata, odlučili smo se za najmanje invanzivan, površinski. Sama operacija je vrlo kratka i potpuno bezbolna, a osjećaj kad odmah možeš vidjeti na daljinu i čitati je neopisiv. Prvi dan treba mirovati i to je zapravo najteži dio 🙂Operacija mi je vratila ne samo vid, nego i osjećaj slobode i sigurnosti.